Krūts audzējs 

Krūts vēzis ir biežākais ļaundabīgais audzējs sievietēm Latvijā. Risks saslimt ar krūts vēzi ir katrai devītajai sievietei valstī. No tā, cik veiksmīgi tiek organizēta vēža diagnostika, ir atkarīga gan ārstēšana, gan sievietes turpmākā dzīves kvalitāte.

Pieaugot izpratnei par krūts vēzi un vēža bioloģiskajiem datiem, ir palielinājusies iespēja pielāgot ārstēšanas plānu katrai pacientei individuāli. Ģenētisko testu rekomendē veikt arī modernākās onkoloģijas vadlīnijas krūts vēža terapijā (NCCN vadlīnijas).

Kas ir Oncotype DX Breast Recurrence Score® tests un kā tas var palīdzēt?

Oncotype DX Breast Recurrence Score® tests ir diagnostikas tests, kas mēra audzēja gēnu aktivitāti krūts audzēja audos. Tests palīdz:

Oncotype DX Breast Recurrence Score® tests sniedz specifisku informāciju par audzēja tipu, tādējādi palīdzot ārstējošajam ārstam labāk izprast konkrētā audzēja bioloģiskos datus. Tas sniedz iespēju sastādīt individuālu ārstēšanas plānu, kas piemērots konkrētā audzēja ārstēšanai. Ir būtiski veikt testu pirms ārstēšanas uzsākšanas. Tests tiek veikts, izmantojot audzēja audus, kas paņemti operācijas laikā. Testu iespējams veikt arī no audzēja audiem, kas iegūti no sākotnējās (core) biopsijas vēl pirms operācijas.

Vai Oncotype DX Breast Recurrence Score® tests ir Jums piemērots?

Atbildi uz šo jautājumu sniegs ārstējošais ārsts. Tests var būt piemērots, ja Jums:

Tests Oncotype DX Breast Recurrence Score® ir apstiprināts vairākos klīniskos pētījumos, to ir izmantojuši vairāk nekā 900 000 cilvēku visā pasaulē. TAILORx veiktajā pētījumā, kurā piedalījās 10 273 pacienti no vairāk kā 1000 ārstniecības iestādēm, tika noskaidrots:

Dati un konkrētie zinātniekie pētījumi uzskaitīti un publicēti šeit.

Tests krūts, olnīcu, aizkuņģa dziedzera, prostatas audzēja mērķterapijas izvēlei

BRACAnalysis®CD x ir tests BRCA1 un BRCA2 mutācijju variantu noteikšanai asins serumā. Tests nosaka gan sīkas nukleotīdu variācijas gan lielas ģenētiskās kļūdas (delēcijas un duplikācijas) ar attiecīgi PCR (polimerāzes ķēdes reakciju) un Sanger sekvenēšanu. Testa rezultāti dod iespēju noteikt gadījumus, kuros efektīvi  pielietojums  zemāk redzamās mērķterapijas.

Audzēja veids  Biomarķieris  Terapija
  Krūts audzējs  BRCA1 un BRCA2 gēnu delēcijas un aizdomas par delēcijām

LynparzaⓇ (olaparib)

TalzennaⓇ (talazoparib)
  Olnīcu audzējs  BRCA1 un BRCA2 gēnu delēcijas un aizdomas par delēcijām

LynparzaⓇ (olaparib) - terapija/uzturošā terapija

RubracaⓇ (rucaparib)
  Aizkuņģa dziedzera audzējs  BRCA1 un BRCA2 gēnu delēcijas un aizdomas par delēcijām  LynparzaⓇ (olaparib)
  Prostatas audzējs  BRCA1 un BRCA2 gēnu delēcijas un aizdomas par delēcijām  LynparzaⓇ (olaparib)

Iedzimtu BRCA1 un BRCA2 mutāciju esamība ir kritisks biomarķieris, lai noteiktu atbilstošu terapiju krūts, olnīcu, aizkuņģa dziedzera un prostatas audzēja gadījumos. BRACAnalysis®CD x ir veidots lai ātri un precīzi noteiktu šīs mutācijas, lai ārstējošais ārsts varētu izvēlēties piemērotu terapiju bez aizkavēšanās.

Prostatas audzējs

PROLARIS™ ir ģenētiskais tests, kas ļauj precizēt prostatas audzēja agresivitāti papildus Gleasona skaitlim un PSA līmenim. Polaris ir pirmais tests, kas analizējot audzēja gēnu aktivitāti mēra prostatas audzēja šūnu bioloģisko aktivitāti precīzāk par citiem izmeklējumiem. Testa rezultāts kopā ar klīniskajiem parametriem ļauj daudz precīzāk novērtēt nepieciešamo terapiju. Tests ir pārbaudīts daudzos pētījumos pacientu grupās gan pirms terapijas saņemšanas gan pēc tās.  

Myriad myChoice® HRD/CDx PLUS

Myriad myChoice® HRD/CDx PLUS ir jaunākās paaudzes sekvenēšanas tests, kas dod atbildi par BRCA1 un BRCA2 gēnu mutāciju variantiem audzēja audos papildus nosakot ģenētiskā materiāla nestabilitātes rādītāju.

Testa rezultāti tiek lietoti dod iespēju paredzēt sekojošu mērķterapijas efektivitāti:

  Audzēja veids  Biomarķieris  Terapija
  Olnīcu audzējsMyriad HRD delecijas vai aizdomas par delēcijām BRCA1
un BRCA2 gēnos un/vai ir pozitīvs Ģenetiskās nestabilitātes rādītājs

Lynparza® (olaparib)

Zejula® (niraparib)